Harry Potter Koukolik


NOVINKY KNIHY FILMY SOUNDTRACKY VIDEO FAN ZONE                    

Harry Potter & Me

Harry Potter nejen pro děti

Není to tak dávno, co  jsem dočetla poslední díl Harryho Pottera. S každou další knížkou jsem se volně propadala do vlny Pottermánie, ale jednou všechno končí a člověk se musí vrátit do reality.

Nebudu tady raději vzpomínat, kolik už mi to vlastně bylo let. Musím se však přiznat, že patřím k té starší generaci.  Protože mám slabost pro pohádkové příběhy s hlavním hrdinou bojujícím proti zlu, nemohl mě příběh Harryho Pottera nenadchnout. 

Ráda bych vyjádřila své poděkování nejen paní Rowlingové, ale také bratrům Medkovým, kteří se významně podílely na zrodu literárního fantasy díla, které jistě ovlivní mnoho generací.  

Věřím, že je a bude ještě mnoho těch, kteří na Potterovi vyrostli či vyrostou a budou mít rádi jak knihy, tak filmy. Vždyť k příběhu se váže spousta nostalgických a úsměvných vzpomínek, jež všemu dodávají skutečné kouzlo. 

 

Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter a Kámen mudrců

 

Když se mi do ruky dostal první díl, okamžitě mě okouzlila pohádka o malém čaroději. Chtěla jsem se vrátit do dětských let a nechat se dobrovolně vtáhnout do kouzelnické školy mezi studenty a učitele. Příběh mě chytl a už nepustil.

Harry Potter a Tajemná komnata

Harry Potter a Tajemná komnata

 

Druhý díl jsem četla krátce po prvním a líbil se mi stejně. Věděla jsem, že budu chtít přečíst i další díly. Nedočkavě jsem čekala na vydání překladu třetího dílu. Musím podotknout, že kniha Tajemná komnata se stále ještě drží v duchu spíše pohádkovém a odkrývá spoustu maličkostí a něco málo z historie příběhu.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter a vězeň z Azkabanu

 

Vězeň z Azkabanu pro mě dlouhá léta byl nejoblíbenější knihou z celé potterovské série. Svým způsobem mě zaujal způsob cestování v čase. Do děje se také připlétá několik nových, velice důležitých, postav. Obzvlášť jsem si oblíbila Siriuse Blacka a Klofana. Musím také přiznat, že díky filmové verzi jsem našla sympatie i pro profesora Snapea.

Harry Potter a Ohnivý pohár

Harry Potter a Ohnivý pohár

 

Ohnivý pohár už se dostává do jiné roviny než předchozí díly. Vytrácí se kouzlo pohádky, ale jasně se rýsuje hlavní myšlenka boje dobra se zlem. Čtvrtý film jsem viděla snad milionkrát. Líbí se mi jeho akční zpracování. Nejvíce mě však oslovila hudba Patricka Doyla. 

Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řád

 

Fénixův řád jsem četla už v době, kdy jsem z největší Potter-závislosti "vyrostla". Kniha mě svým ponurým dějem přivedla ke vzpomínkám na Jiráskovo Temno. Hlavní postavy jsou dospělejší. Velký důraz je kladen na problémy dnešních teenegerů. Perfektní mi přišel popis Ministerstva kouzel. Našla jsem v textu inspiraci pro svůj soutěžní příspěvek: Příběh jedné čarodějky.

Harry Potter a princ dvojí krve

Harry Potter a princ dvojí krve

 

Čím novější kniha, tím zajímavější, napínavější a obsáhlejší děj. Z šesté knihy jasně vyplynula skutečnost, jak má autorka děj promyšlený a vše do sebe naprosto zapadá. Tom Raddley a viteály vyvolávají mnoho otázek, ale také odpovídají na některé dřívější. Závěrečný útěk Snapea nasměroval příběh směrem, kterým už je orientován do konce celé story.

Harry Potter a Relikvie smrti

Harry Potter a Relikvie smrti

 

Relikvie smrti byly na začátku takový oříšek. Děj je "vláčný" a hrdinové propadají beznaději. Nakonec se přece jen příběh rozvinul a začala jsem mít opět pocit, že se zase něco děje. Sedmá kniha odkrývá spoustu maličkostí a tajemství nashromážděných v předchozích dílech.  I když jsem se na poslední knihu opravdu těšila, odolala jsem neoficiálníu překladu na internetu. Co mě opravdu zklamalo, byl epilog. Ten si autorka mohla odpustit. Naopak jsem naprosto nadšená z legendy o Relikviích smrti.