Harry Potter Koukolik


NOVINKY KNIHY FILMY SOUNDTRACKY VIDEO FAN ZONE                    

J. K. Rowlingová

Ž I V O T O P I S


Rowlingová Joanne Kathleen (*31.07.1965)

 

Jméno: Joanne Kathleen Rowlingová
Datum narození: 31. 7 1965
Místo narození: Chepstow, Anglie
Znamení: lev
Rodiče: Peter Rowling a Joanne Kate Anne


Joanne Kathleen Rowlingová se narodila 31. července (stejně jako hlavní hrdina knihy) v roce 1965 v městečku Chepstow v Anglii.
Její otec, manažer firmy Rolls-Royce, se jmenoval Peter Rowling a s budoucí matkou Joanne Kate Anne, napůl Skotkou a napůl Francouzkou, se seznámil ve vlaku.
Během dětství se rodina dvakrát stěhovala. Nejdříve do města Winterbourn, který je na opačné straně Bristolu. Po druhé do waleského Tutshilu.
Své první literární dílo Kathleen napsala už ve svých šesti letech, nazvala ho "Králíček". Již z názvu je patrné, že příběh vyprávěl o králíčkovi.

Kathleen jako malá trávila volný čas se svojí sestrou Di. Nejraději si spolu hrály na malé čarodějky. Poté, co nastoupila do školy začala hodně číst. Její oblíbení autoři a autorky byli : E. Nesbitová, Paula Gallica, C. S. Lewis… .
Jejím dobrým školním kamarádem byl Sean Harris, který se v mnohém podobal Ronovi Weaslyemu. Joanne o sobě řekla, že byla dobrou a chytrou žákyní, že Hermiona je vlastně jako ona sama.

Na univerzitu nastoupila v roce 1983, kde studovala francouzštinu a filologii. Mezi její záliby patřilo sbírání tajemných jmen.

Po škole a roku stráveném v Paříži nastoupila jako sekretářka v Manchesteru. V době přestávek se  v kavárně věnovala svému psaní. Sepsala v té době přibližně dva romány pro dospělé.

V roce 1990 přišel zlom a v Joannině hlavě se zrodil nápad napsat knížku o kouzelnickém světě, stalo se tak na cestě vlakem z Manchesteru do Londýna. Postupně si Rowlingová ve svých představách dotvářela Bradavickou školu a vše kolem ní.

V roce 1991, když Joane bylo šestadvacet odjela do Portugalska, kde si našla práci jako učitelka angličtiny. Tam také Kathleen napsala první kapitoly Harryho Pottera. Pro první kapitolu vytvořila deset verzí. Rok na to se Joanne provdala za portugalského novináře a v roce 1993 se jim narodila dcera Jessica. Manželství bohužel moc dlouho nevydrželo a na Vánoce přišel rozvod.

Počátkem roku 1994 vyprávěla Joanne příběh o Harrym Potterovi své sestře, která jím byla opravdu nadšená.

Rowlingová se balancovala na hranici bídy. Bez zaměstnání, žila v nevytopené garsonce, neschopná pro svou dceru zajistit místo ve státních jeslích a nemaje na zaplacení soukromé chůvy. Žila z podpory. Když dcera v kočárku usnula, pokračovala ve psaní v Endirburských kavárnách. ,,Pottera jsem psala hlavně pro sebe a pro své potěšení,“ přiznala později Joanne."

V roce 1995 přišlo vyvrcholení, když Rowlingová dopsala knihu na psacím stroji. Následně se pokoušela zaujmout svým příběhem některé z nakladatelství. Všem se však zdála povídka dlouhá, jen nakladatelství Bloomsbury se rozhodlo, že vydá první díl. Joanne začala psát další díly. S každým novým pokračováním se její příběh stával slavnější a slavnější. Knížky se už vydávaly do celého světa a byly překládány do desítek jazyků - celkem se na celém světě prodalo více než 100 miliónů výtisků. V ČR obsadily první místo v anketě o nejoblíbenější knihu českých čtenářů.

Rowlingová obdarovala řadu různých charitativních organizací, zejména však přispěla na výzkum a léčení rozstroušené sklerózy, které podlehla spisovatelčina matka. Podle Rowlingové právě matčina smrt hluboce poznamenala její autorský styl.

Kathleen také vydala v březnu roku 2001 Famfrpál v průběhu věků a Fantastická zvířata a kde je najít. Autorka se vzdala honoráře ve prospěch dobročinné akce Comic Relief.

Spisovatelka také dbala, aby byl Harry Potter zfilmován jako hraný film a né jako kreslený. Sama apelovala na to, aby postavu Hagrida ztvárnil herec Robbie Coltrane. Jejím přáním bylo, aby ve filmech hráli jenom britští herci a odmítla návrh amerických filmařů. Pravidelně dohlížela na natáčení filmů, aby byla dodržena přesná podstata knihy. 

Po vydání knih se  Rowlingová stala multimilionářkou a v roce 2001 si koupila luxusní dům ve stylu 19. století u břehu řeky Tay ve Skotsku. Získala Řád Britského impéria. Po druhé se také vdala (2001) za doktora Neila Murraye. . O dva roky později se jim narodil syn David Gordon Rowling Murray a v roce 2005 dcera Mackenzie Jean Rowling Murray. Rowlingové se tak splnil životní sen mít tři děti.

 

ODKAZY:

 jkrowling.com
 harrypotter.bloomsbury.com 
 harrypotter.scholastic.com
 pottermore.com
 cs.wikipedia.org 
 ld.johanesville.net/rowlingova 
 ceskatelevize.cz/kniha-meho-srdce
 havraspar.unas.cz/rowlingova


PRODUKTY:

 bloomsbury.com 
 e-shop/albatros 

 

 

H A R R Y  P O T E R  


 Díl 1.: Harry Potter a Kámen mudrců

 Rok vydání: 2000
 
Nakladatelství: Albatros
 Překlad: Vladimír Medek 
 [více]

 Díl 5.: Harry Potter a Fénixův řád 

 Rok vydání: 2004
 
Nakladatelství: Albatros
 Překlad: Pavel Medek 
 [více]


 Díl 2.: Harry Potter a Tajemná komnata

 Rok vydání: 2000 
 Nakladatelství: Albatros
 Překlad: Vladimír Medek 
 [více]

 

 Díl 6.: Harry Potter a Princ dvojí krve 

 Rok vydání: 2005
 
Nakladatelství: Albatros
 Překlad: Pavel Medek 
 [více]

 

 Díl 3.: Harry Potter a vězeň z Azkabanu 

 Rok vydání: 2001
 
Nakladatelství: Albatros
 Překlad: Vladimír Medek 
 [více] 


 Díl 7: Harry Potter a Relikvie smrti 

 Rok vydání: 2008
 Nakladatelství: Albatros
 Překlad: Pavel Medek 
 [více] 


 Díl 4.: Harry Potter a Ohnivý pohár 

 Rok vydání: 2001
 
Nakladatelství: Albatros
 Překlad: Vladimír Medek 
 [více]