Harry Potter Koukolik


NOVINKY KNIHY FILMY SOUNDTRACKY VIDEO FAN ZONE                    

Famfrpál

Famfrpál, v originále Quidditch

Jedná se o sport známý v kouzelnickém světě. První zmíňka o jeho existenci se objevila v knihách J.K.Rowlingové v příběhu o Harry Potterovi.

Při hře se létá na košťatech. Hrají proti sobě 2 týmy.

Každý tým má sedm hráčů: 3 střelci, 2 odrážeči, 1 brankář a 1 chytač. Hraje se s čtyřmi míči: dvěma potlouky (jako dělové koule, snaží se shodit co nejvíce hráčů z košťat), camrálem (velký jako fotbalový míč, červený) a zlatonkou (malá, zlatá, s křidélky).

Střelci střílí camrálem do kovových obručí (na každé straně hřiště jsou tři; hlídá je brankář), za každý vstřelený gól získává tým 10 bodů. Odrážeči odráží holemi potlouky od svých spoluhráčů a snaží se je poštvat proti protivníkovi. Brankář brání obruče svého týmu. Chytač se snaží najít malou zlatonku.

Zlatonka (anglicky Golden snitch) je malý, třpytivě zlatý míček o velikosti vlašského ořechu se stříbrnými křídly. Je velmi rychlá a snadno proklouzává mezi prsty. Při letu vydává tichý pisklavý zvuk. Zlatonka je nejdůležitější míč celého zápasu!

Pokud chytač získá zlatonku, zápas končí a vítězný tým získává 150 bodů (tak ve většině případů skutečně tento tým vyhrává).

Zápas nekončí, dokud není chycena zlatonka. Zlatonka je začarována kouzlem, díky kterému dokáže identifikovat prvního člověka, který se jí dotkl - pro případ sporného chycení.

Do zápasu se proto zlatonky nesmí nikdo dotknout, dokonce ani výrobce, který musí používat rukavice.